Man in Blue Crew Neck Shirt Wearing Black Framed Eyeglasses, najčešće internet prevare

Najčešće internet prevare: Šta treba znati da bismo se zaštitili?

Internet prevare postale su sve učestalije, a uporedo sa tehnologijom razvija se i sajber kriminal, odnosno tehnike koje kriminalci koriste. Prevare na internetu mogu biti sofisticirani pokušaji obmane korisnika kako bi se došlo do finansijske koristi ili poverljivih informacija. Ove prevare koriste razne metode, od jednostavnih email podvala do sada već kompleksnih tehnika koje uključuju veštačku inteligenciju. U nastavku ćemo objasniti najčešće internet prevare i kako ih prepoznati.

Koje su najčešće internet prevare?

Prevare putem email-a, sms-a i telefonskih poziva

  • Phishing (Email): Ovo je vrsta prevare gde se napadači putem email-a ili lažnih veb stranica pretvaraju da su zvanični kanal neke organizacije. Cilj je da se korisnici navedu da podele svoje lične informacije kao što su korisničko ime, lozinka ili podaci o kreditnoj kartici. Phishing je i dalje najrasprostranjeniji vid internet prevara i većinom se odvija putem malicioznih linkova koji su deo teksta.
  • Smishing (SMS): Koristeći SMS poruke, prevaranti pokušavaju da privuku korisnike da kliknu na zlonamerne linkove ili daju osetljive informacije. Smishing prevare su posebno opasne zbog verodostojnosti i urgentnosti koju lažno predstavljaju. Bili smo svedoci ove prevare tokom 2024. godine u Srbiji, kada su napadači lažirali poruke Pošte Srbije o pristiglim pošiljkama. Ove poruke sadržale su link koji bi žrtvu prevare odveo na stranicu za plaćanje. Ukoliko bi bili uneti, kartični podaci završili bi u rukama kriminalaca.
  • Vishing (Voice): Ovaj oblik prevare uključuje telefonske pozive u kojima se prevaranti predstavljaju kao zvaničnici organizacija kao što su banke ili tehnološke kompanije, s ciljem prikupljanja osetljivih podataka. Često se desi da čitamo vesti o tome da je otkriven kol centar u kome ovakvi prevaranti vrše svoje aktivnosti. Njihove mete često su ljudi u zemljama sa boljim standardom kojima treba da “pomognu” da reše hitan problem na svojim računarima ili onlajn nalozima.

Skrivanje domena i porekla poruke

  • Domain impersonation (imitacija domena): U ovoj prevari, napadači stvaraju imitacije poznatih sajtova ili domena kako bi zavarali korisnike i prikupili njihove podatke ili novac. Nedavna prevara uključivala je Microsoft-ove email naloge, gde su korisnicima stizali lažni mejlovi navodno poslati sa njihovih sopstvenih email adresa. U porukama su tražili određenu sumu u kriptovalutama uz pretnju da će privatne informacije i sadržaje korisnika početi da šalju svim njihovim kontaktima. Jednostavnom proverom na internetu, moglo se videti da je ova email kampanja ciljala korisnike širom sveta, te predstavlja prevaru širokih razmera koja može biti vrlo opasna ako se ne prepozna na vreme.

Uloga veštačke inteligencije u internet prevarama

Veštačka inteligencija (AI) igra sve veću ulogu u modernim internet prevarama. Najčešće internet prevare razvijane su i unapređivane godinama, ali smo svedoci sve sofisticiranijih kriminalnih aktivnosti putem interneta. AI omogućava prevarantima da:

  • Poboljšaju tehnike lažiranja sadržaja, poput emailova ili veb stranica, uz razumljiviju i jasniju gramatiku.
  • Koriste deepfake tehnologiju za stvaranje video ili audio sadržaja koji verno imitiraju glas ili izgled ljudi.
  • Imitiraju profesionalni ton komunikacije, što povećava šanse da će korisnici poverovati u autentičnost poruke.

Deepfake tehnologija

Deepfake je napredna varijanta veštačke inteligencije koja omogućava stvaranje lažnih, ali realističnih video i audio zapisa. Ova tehnologija je već korišćena u nekoliko slučajeva prevara, gde bi napadači lažirali video visokog zvaničnika, ili samog direktora kompanije kako bi se domogli novca i drugih osetljivih informacija.

A Person with Handcuffs Holding a Sign that Says Fraud, najčešće internet prevare

Kako se zaštititi od internet prevara?

Zaštita od internet prevara zahteva svest i preventive korake:

  1. Obrazovanje: Budite informisani o najnovijim vrstama prevara i metodama koje napadači koriste.
  2. Analiza poruka i poziva: Pažljivo proverite emailove, poruke i telefonske pozive koji traže lične informacije.
  3. Provera izvora: Uvek proverite linkove i legitimnost sajtova koje posećujete.
  4. Korišćenje sigurnih mreža: Izbegavajte deljenje poverljivih informacija putem javnih ili nesigurnih Wi-Fi mreža.
  5. Ažuriranje softvera: Redovno ažurirajte svoj operativni sistem, aplikacije i antivirusne programe kako biste se zaštitili od poznatih rizika.

Iako internet prevare postaju sve sofisticiranije, sticanjem znanja i preventivnim merama može se značajno smanjiti rizik od toga da budemo prevareni. Ključ je u svesti, edukaciji i primeni odgovarajućih bezbednosnih praksi na svim našim uređajima. Više o važnim terminima onlajn bezbednosti, saznajte ovde.